Aşılama; hastalıklarla karşılaşması muhtemel olan hayvanları, o hastalığa karşı korumak için daha önceden aşılamak suretiyle bağışık kılma işlemidir.

 

 

İç ve Dış parazit Uygulamaları

Kuduz Aşısı

Karma Aşı

Bronchicine - Bordatella Aşısı

Corona Aşısı

Lyme Aşısı

 

 

 

Evcil hayvan sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar ve karar verirken düşünmeniz gerekenler nelerdir ?

 

Evimizde Besleyebileceğimiz Evcil Hayvanlar Hangileridir?

Herkesin bildiği evcil hayvanlar olan kedi, köpek ve kafes kuşlarına ilaveten son yıllarda egzotik türlere olan ilginin artmasıyla papağanlar, sürüngenler, kemirgenler de evlerimize girmeye başlamışlardır. Bazı vahşi türlerin doğal yaşamlarından kopartılarak evde yaşatılmaya zorlanmasının doğru olmadığını ve bunun yaşam sürelerini kısalttığını unutmamak gerekir.

 

Birçoğumuz farklı nedenlerle evcil hayvan sahibi olmak isteriz. Dışarıdan bakıldığında evcil hayvan sahibi olmak çok kolay görünür.

 

Bu kararı vermeden önce nasıl bir sorumluluk aldığınızın bilincinde olmalısınız. Her yıl birçok hayvanın bu sorumluluğu taşıyamamış kişilerce terk edildiğini unutmayın.

Evcil Hayvan Sahibi Olmaya Karar Verirken Şunları İyi Düşünün!

Almayı düşündüğünüz evcil hayvan türü hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinin. Çünkü bu seçiminize göre yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Onun size uyacağını düşünmeyin, çoğu zaman sizin ona uyum sağlamanız gerekecektir.

 

Seyahatlerinizi ona göre ayarlayacağınızı, evinizin dekorasyonunda değişiklikler olacağını unutmayın. Örneğin, açıkta bulunan kablolar için önlem almak zorundasınız. Seçeceğiniz türe özgü süreyle (kedi veya köpek için ortalama 13 – 15 yıl arası) sizinle birlikte olacağını unutmayınız.

 

Hevesiniz geçince onu bir kenara atamazsınız. Onun kaliteli bir hayat sürmesinden ve sağlığından sorumlusunuz (bkz:5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu). Onun bir oyuncak olmadığını çocuklarınıza anlatmalı ve doğru davranış şekli konusunda çocuklarınızı eğitmelisiniz.

 

Ailenizin tüm fertlerinin bu sorumluluğu paylaşmaya istekli ve ilgili olduklarından emin olmalısınız. İlk alım masraflarının dışında beslenme, sağlık harcamaları gibi rutin giderlerinin olacağını unutmayınız. Türe özgü bakım şartlarını (örneğin bir köpeğin günlük gezdirilme ihtiyacı gibi) sağlayabileceğinizden emin olun.

Evcil Hayvan Sahibi Olmaya Kesin Karar Verdikten Sonra

Yaşam biçiminize uygun evcil hayvan türü ve ırkını kesin olarak belirleyin. Bunun için profesyonel görüş almak amacıyla KÖPEK CEMİYETİ'ne (www.kopekcemiyeti.org) danışabilir, aynı tür evcil hayvana sahip arkadaşlarınızla görüşebilirsiniz.

 

Yaşam alanını, gerekli düzenlemeleri yaparak ve ihtiyaçlarını temin ederek hazırlayın. Bakımını yapacak, onunla ilgilenecek zaman programlamanızı yapın.

 

Bütçenizi belirleyin. Ne tür bir canlı beslerseniz besleyin mutlaka maddi bir harcama sizi bekler. Evcil hayvanların genellikle en fazla masrafı ilk alındığında olur. Bir yaşına girene kadar da en önemli giderleri ilk aşılama programı, koruyucu hekimlik uygulamaları ve beslenmedir.

Evcil Hayvan Edinebileceğiniz Yerler

Bugün istediğiniz evcil hayvan türü ve ırkına sahip olmak için birçok alternatifiniz vardır. Seçiminizde size en akılcı yolu doğrudan profesyonel yardım alabileceğiniz KÖPEK CEMİYETİ (www.kopekcemiyeti.org) gösterecektir. Bilhassa veteriner hekimlerimize hekimlik sorumluluğu dışında değişik görevler yüklememek gerekmektedir.

Kimsesiz köpek ve kedi yavrularını hiçbir ücret ödemeden barınaklardan edinebilirsiniz. Ama unutmayınız ki barınaklardan edinilen hayvanların tarihçeleri bilinemeyeceğinden, bakımı en zor hayvanlar bu hayvanlar olacaktır. Herşeye rağmen size düşen, bir evcil hayvan edinildiğinde bu hayvanın bir süre sonra sokağa terketmemek için elden gelenin yapılması, ülkemizdeki terk edilmiş sokak hayvanları varlığını da azaltacaktır.