Eğitim mi, Davranış Terapisi mi?

 

Profesyonel Köpek Davranış Bilimcilerimizin uyarılarını göz önüne aldığımızda, bugün ülkemizde köpek eğitimi talebiyle köpek eğitmenlerine yapılan başvurularda sorunun eğitim sorunu değil, davranış tedavisi sorunu olduğu ön plana çıkmaktadır. Davranış Terapisiyle Köpek Eğitimi arasında oldukça farklar olduğu göz önüne alındığında, eğer problem masaya yanlış bilgilerle yatırılıyorsa sonuçlarının da yanlış olacağı aşikâr olduğundan, bizlere köpek eğitimi adı altında bir talep geldiğinde, davranış terapistlerimizin yaptığı ilk iş köpeğin yaşadığı aile ortamındaki ilişkileri ve ortamdaki bireylerin psikolojilerini mercek altına almak olmaktadır.
Profesyonel davranış gözlemleriyle bu gün geldiğimiz nokta bize,  çok büyük bir oranla konunun eğitimle değil davranış terapisiyle çözüme ulaşmış olduğunu göstermiştir.
Dolayısıyla otelimize her eğitim talebiyle gelindiğinde, ilk aşamada davranış bilimcilerimiz sujenin dosyasını inceleyip yerinde yapılan gözlemlerle süjenin  eğitim programlarına mı yoksa rehabilitasyon programlarına mı katılması gerekliliğine karar vermektedirler.
Bu konuda Davranış Bilimcilerimizden  danışmanlık hizmeti almanızı önemle rica ediyoruz. 

 

Temel Pozitif Köpek Eğitimi Programı (PKEP): Davranış Bilimcilerimizden  danışmanlık hizmeti alınarak karar verilecek olan köpek eğitimi dendiğinde Temel Pozitif Köpek Eğitimi’nden bahsedildiği anlaşılmalıdır.
Cezalandırma üzerine kurgulanmış Klasik Köpek Eğitiminin aksine, Pozitif Köpek Eğitimi, köpeğiniz komutlara uyum gösterdiğinde ödüllendirme üzerine kurgulanmış bir eğitim modelidir ve  Karen Pryor ve  Gary Wilkes tarafından 1980’lerde uygulanmaya başlamış bir ekol niteliği taşımaktadır.
halmer-Happy Dog Hotel-Mutlu Köpek Oteli de köpek eğitiminde Pozitif Köpek Eğitimi metodlarını uygulamaktadır.

Şehirli Köpek Eğitimi Programı (ŞKEP): Köpek eğitiminde temel eğitim bitirildikten sonra, eğer yaşanan ortam şehir içerisindeyse Şehirli Köpek Eğitimi’ne geçmek en doğru hareket olacaktır. Şehirde yaşayan köpek sahiplerine temel eğitim doğal olarak yeterli olmamaktadır.